Ezine Peyniri Yunan Rakibine Meydan Okuyor

Türkiye'nin ilk ulusal peynir  çalıştayının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının himayesinde  gerçekleştirildiğini hatırlatarak, organizasyonun sektörün tarafları açısından  verimli geçtiğini belirtti.

 

Çanakkale'nin süt ve süt ürünlerinde  gerek üretim gerek lojistik  anlamında altyapısının güçlü olduğunu vurgulayan Üzen, bölgede  coğrafi işaret  tescili almış 40'a yakın mandıra bulunduğunu kaydetti.

 

Ezine peynirinin Kaz Dağları'nın kuzey yamaçlarında Ezine, Ayvacık ve  Bayramiç ilçelerinde otlayan küçükbaş koyun ve keçi sütü kullanılarak yapıldığını  anlatan Üzen, koyun ve keçi sütü oranlarının değişmekle birlikte içeriğinde en  fazla yüzde 15 inek sütü bulunduğunu bildirdi.

 

Ezine peynirinin markalaşmasına önem verdiklerini dile getiren Üzen,  "Meşhur peynirimizin yurt dışına açılması ve hak ettiği konuma ulaşması için  Çanakkale Ticaret Borsası olarak çalışmalar yapıyoruz." dedi.

 

Üzen, bu kapsamda ulusal ve uluslararası büyük fuarlara katılarak  peynirin tanıtımını yaptıklarını ve sektörün sorunlarına çözüm üretmeye  çalıştıklarına dikkati çekti.

 

"Ezine peyniri Feta'yı raflardan indirir"

 

Ezine peynirinin az da olsa Suudi arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap  Emirlikleri ve ABD gibi ülkelere ihraç edildiğine işaret eden Üzen, Türk süt ve  süt ürünlerine getirilen kısıtlamalar ve belirlenen kriterler nedeniyle AB  pazarına  giremediklerini belirtti.

 

Avrupa pazarlarının kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden  Üzen, şöyle devam etti:

 

"Bu pazara mutlaka ulaşmamız gerekiyor. Avrupa bizim için ciddi bir  fırsat. Şu anda AB ülkelerindeki raflarda Yunanistan’ın Feta peyniri yerini almış  durumda. Feta peyniri de küçükbaş hayvan sütü ağırlıklı, Ezine peynirine benzer  bir ürün. AB'nin bu konuda adil davranmadığını düşünüyoruz. Ezine peyniri, gerek  üretim ve hijyen standartları, gerekse lezzet anlamında Feta peynirinden çok daha  önde olmasına rağmen, uygulanan kısıtlamalar nedeniyle AB pazarına giremiyoruz.  AB'nin bu kısıtlamaları kaldırması durumunda Ezine peyniri Yunan Feta peynirini  raflardan indirecektir."

 

- "Ezine peyniri alırken üretim yerine bakın"

 

Üzen, bölgede peynir üreticilerinin en büyük sıkıntısının Ezine  peynirinin  tanımına uymayan ve üretim standartlarını tutturmayan birçok peynir  çeşidinin bu adla satılması olduğunu söyledi.

 

Vatandaşların Ezine peynirini satın alırken etikette bulunan üretim  yerine bakmaları tavsiyesinde bulunan Üzen, "Ezine peynirlerinin birçok yerde  taklit edildiğini görüyoruz. Vatandaş Ezine diye peynir alıyor ama bir  bakıyorsunuz etiketinde üretim yeri başka il yazıyor. Ezine peynirinin  ambalajında bulunan etiketlerde mutlaka  Ezine Peynirciler Derneğinin (EPD)  logosu bulunur." diye konuştu.