Peynir Nedir ?

Geçmişten beri kültürümüzde var olan peynir, bir süt ürünüdür. Peynir nedir sorusunun cevabı ise oldukça farklı şekillerde cevaplanabilir. Ülkemizde ve dünyada yüzlerce çeşit peynir türü bulunmaktadır. Ezine peyniri de ülkemizin en kaliteli peynirlerinden biridir.

Sütten mayalanarak yapılan besin maddelerine genel olarak peynir denilmektedir. Peynirin dünya üzerinden birbirinden farklı bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Peynir çok eskiden bu yana bilinen bir yiyecektir. Hatta insanların tereyağından önce yapmasını öğrendikleri sanılmaktadır. Eski Türkler’de çeşitli peynirler yapardı.

Peynir yapma işi sütün kaynatılması ile başlar. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakılan sütün dibine (uynuk) denilen koyuca birkısım çöker sulu kısım da ayrılır. (Uynuk) bez torbaya konarak yatık bir taş üzerinde taşlarla bastırılarak süzülür. Buna (ekşimik) denir. Bir iki hafta bu şekilde ekşimeye bırakılır. Sonra ya güneşte ya da isli ateşte kurutularak tuzlanarak saklanır.

Bu peynirin en eski yapılış şeklidir. Sonraları maya kullanarak yapılmaya başlanmıştır. Mayaya göre peynirin çeşidi değişir.

Peynir en çok ya inek ya da koyun sütünden yapılır. Son dönemde daha sağlıklı olduğu düşünüldüğünden keçi sütünden yapılan peynirlerde revaçtadır. Ülkemizde en çok kullanılan peynir mayası dana ya da buzağının kırkbayırından elde edilir.

 

ezinepeynirim.com