Peynir Seçmek İçin 10 Altın Öğüt

 PEYNİR SEÇMEK İÇİN 10 ALTIN ÖĞÜT

Eğer bir peynirseverseniz bazı sorunlarla karşılaşmanız olasıdır aldığınız peynirin son kullanma tarihinden tutunda nerede üretildiğine kadar bir yığın soru zihninizi kurcalar durur bu sorulara cevap vermeden peyniri ağız ile yiyemezsiniz. Uzmanınız sizin için 10 altın kural hazırladı bu kurallara uyarak ağız tadı ile peynir alabilirsiniz.

1.Bir uzmandan veya ustadan öğüt alın

Tüm dünyada peynir ustaları ve peynir yapanlar hayatlarını peynire adarlar.Onlar peyniri biliyorlar,seviyorlar,olgunlaştırıyorlar,titiz bir şekilde inceliyorlar,peynirin nereden geldiğini anlayabiliyorlar ve peyniri üretebiliyorlar.Onların öğütlerini dinlemekte tereddür etmeyin.Onları takip edin. Peynir seçerken bunun çok faydasını görecek peynir dünyasını daha iyi anlayabileceksiniz.

2. Mevsimi dikkate alın

Bazı peynirler mevsimlik olduğundan o mevsimde o peyniri alırsanız gerçek lezzete ulaşabilirsiniz. Ancak mevsim deyince biraz da hangi peynirin ne zaman yenileceği çok önemlidir.Başka bi deyişle mükemmel lezzet arıyorsanız doğru zamanda peynir almalısınız. Örneğin Gravyer peyniri ağustos ayında üretilir ama o ayda yenmez. En az 4-5 ay soğuk odalarda olgunlaştırılması gerekir.Kışın nem fazlalığı,taze meradan yoksunluk ve kötü hava koşulları nedeniyle hayvanlar tarafından üretilen sütlerin içeriği daha az zengin olup kalitesi düşüktür. Bu mevsimde peynirler optimum lezzetten çok uzaktır. Peynir severler genel olarak ilkbahar aylarında ve sonbahar öncesinde üretilen peynirleri . Bu peynirler genellikle preslenmiş severler,çünkü erken üretilen peynirler uzun süren bir olgunlaştırma süresine tabi tutulur ve lezzetlerinin zirvesine ulaşırlar. Bu peynirler genellikle preslenmiş sert peynirlerdir. Bahar lezzetli ve kaliteli peynir üretimi için meuhteşem bir sezondur. Güneş,mera,taze otlar süte farklı ve hoş bir aroma verir. Yaz özellikle keçi peyniri üretmek için bulunmaz bir sezondur Yazın kuru geçen iklimin ardından sonbaharda meraklar bir yenilenme dönemine girer.

3. Sanayi peynirlerine karşı dikkatli olun

Bu tür peynirler ''işlenmiş ve ambalajlanmış peynirler'' olup sütle pastörizedir. Pastörize sütün ise kendine özgü standart bir tadı vardır. Otantik peynir isteyenler ambalajın üzerindeki etikette yazılanlara dikkat etmelidir.

4. Peynirin kökenini hakkında emin olun

''Pastörize edilmemiş süt '' etiketi yalnızca peynirin yöresel nitelikte olduğuna işaret eder, bir yerde otantik ve yöresel olduğunun garantisi gibidir. Örneğin gerçek bir Caembert peyniri ancak Normandiya yöresinden gelen inek sütünden yapılabilir, ya da Gravyer peyniri yalnızca Kars'taki yüksek yaylalarda otlayan ineklerin sütünden yapılabilir.

5. Alışkanlıklarınızı ve önyargılı fikirlerinizi bir kenara koyma cesareti gösterin

Yerel peynir uzmanına veya ustasına güvenerek onun öğütlerini dinlemelisiniz. O yöredeki en iyi ve en lezzetli peyniri bilir. Değişik tatlar ve aromaları tatmaktan çekinmeyin. Sürekli yeni otantik peynirler keşfetmeyi deneyin. Peynirlerle birlikte yenilecek ve içilecek yiyecekleri öğrenin. Göreceksiniz peyniri daha çok sevecek ve peynir kültürünüz daha da artacaktır.

6. Düzensiz ve estetik olmayan geleneksel peynirlere dudak bükmeyin

Onların az çekici kabuklarının altında bir lezzet hazinesi bulabilirsiniz, denemekten çekinmeyin.

7. Lezzeti görünümden önde tutun

Önce peynir numunesini tatmakta tereddüt etmeyin. Anlatılanlardan ziyade peynirin tadına bakmak daha iyidir. Çünkü bir kez tatmak, bin kelimeden daha fazla şey anlatacaktır.

8. Peyniri asıl stoklandığı yerden alın

Onun tarihine, nerede üretildiğine, temizliğine vakıf olabileceğiniz noktalardan alırsanız daha lezzetli bir peynir almış olacaksınız.Eğer bir ekip veya arkadaş grubu ile birlikte gezerek ve daha fazla seçeneğe sahip olduğunuz bir ortamda birlikte karar vererek ve keyfini çıkararak peynir alırsanız onun lezzetini daha iyi alırsınız.