Peynir Yapımı

Evde peynir yapmak istiyorsanız size başka yerde bulamayacağınız bir tarif veriyoruz. Ezine peyniri üreticisi olarak tarifteki doğru oranları yakalamanız için tüm püf noktaları paylaşıyoruz. Siz de evinizde tertemiz bir peynir üretebilirsiniz.

Hemen belirtelim, evde peynir yapımı zor bir iş değil. Sadece ustalık istiyor. Peynir yapımı için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra tarifin ayrıntılarına dikkatle uyduğunuz müddetçe tadına doyamayacağınız bir peyniriniz olacak. İşte çok özel peynir tarifi…

 

Peynir Tarifi:

Gerekli Malzemeler:

  • 8 kg inek sütü, 2 kg koyun sütü 
  • Sıvı termometresi
  • Maya 
  • Şırınga
  • Tül bez -  süzgeç
  • 500 gr tuz – 10 litre su (hazır su)

Sütün kalitesi; (bozulmuş sütler ve kalitesiz sütler için süt kesilmesi yaşanabilir. Bu durumda 5 lt yarım çay kaşığı karbonat atıp devam ediniz.)

Mayanın tarihi; maya tarihi önemi süte eklenen maya miktarını artırır, yapılmadığı takdirde teleme oluşmaz.

Şimdi en başta benim tavsiyem 8 kg inek sütü 2 kg koyun sütü kullanmak. Emin olun kokusu olmadığı gibi lezzette muhteşem bir değişim olacaktır.

Sütümüzü  büyük bir tencereye dökmeden önce süzgeçten geçirelim. Tencerenin kapağını kapatmayın, süt biraz buharlaşsın. Daha sonra sıcaklık 63-67 'C kadar kaynatıyoruz.

Kaynadıktan sonra sıcaklık 36-35 'C ye gelince mayamızı (mayanın miktarı kuvvetine göre değişir) ilave ediyoruz. Maya miktarını, mayanın üzerinde belirtilen uygun ölçüde uygulayın. Bir yandan maya ilave ederken diğer yandan karıştırma işlemi yapın. Böylece mayanın eşit dağılmasını sağlarsınız.

Dikkat edin çok fazla da dalgalandırmayın. Eğer fazla dalgalandırırsanız mayanız tutmaz. Maya eklendikten ve karıştırıldıktan sonra tencereniz içindeki süt durgun olsun. Öyle olsun ki daha rahat maya tutsun.

Bekliyoruz… Ne zamana kadar? Ortalama 2 saat diyelim.

Bekleme süresinin bittiğiniz nasıl anlarız? Bıçakla tencerenizin içindeki mayalanmış sütü kenarından kesin ve hafifçe ortasındaki çıkan su berraksa onu bıçakla parçalayın. Tüm tenceredeki su-peynir kırıklarını  tül ve süzgeçten süzün.

Elinizde kalan kısım saf olarak peynir…

Peynir tarifi henüz bitmedi. Devam ediyoruz. Süzgüde kalan peynirleri tül bezin bağlıyoruz. Nasıl bağlıyoruz? Sağ, sol ön arka kısımları bir araya getirerek bir düğüm atıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken peynirin tül bezin dışına çıkmasını önlemek. Bağlı bezi üzerine evde ağır taş mermer veya su şişesi ile ağırlık yapıyoruz. Ağırlık yapma amacımız içinde kalan peynir suyunu süzmek.

Süzgecin altına bir tencerede koyulabilir. Süzgecin İçinde bulunan tül bezin suyunu tencerede toplayabilirsiniz.

Bu aşamada 2 saat bekleyin. Su iyice süzülsün.

Süzülme işleminin sonrasında ayrı bir yerde 10 litre suya (su hazır su olmalı) 500 gr tuz ilave edin. Su içerisinde tuz çözünene kadar karıştırın. Az tuzlu isteyenler tuz miktarını azaltabilir. Oluşan suyun  içerisine peynirimizi bırakalım. 12 saat sonra peynirlerimiz oldu demektir.

İsteğe göre 3 ay bekletin veya taze tüketin.

Evde peynir tarifi buraya kadar… Taptaze beyaz peynirinizi sofranızın en güzel yerinde servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.