Peynirimi Nasıl Saklamalıyım?

Peynir saklama koşulları, peynirinizin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Lezzetini kaybetmeyen ve kısa sürede bozulmayan peynir istiyorsanız satın aldığınız peynirleri uygun koşullarda saklamalısınız. Peynirimi nasıl saklamalıyım diye soruyorsanız size Türkiye'nin en kaliteli peynirlerini üreten Yükseloğulları'nın tavsiyelerini ileterek yanıt verelim.

Peynir Saklama Koşulları

Satın alırken ambalajın vakumunun bozulmamış olmasına dikkat etmek gerekir.
Havayla temas etmeye başlaması, peynirin bozulmaya ve küf üretmeye başlaması demektir.

Peynir ambalajlarında etiket kontrolü yapılmalı ve son tüketim tarihi geçmemiş ürünler almaya dikkat edilmelidir.

Ürün, uzun süre sıcakta bekletilmemeli ve marketten eve gelir gelmez +4-6 C arasındaki ısıda buzdolabında saklanmalıdır.

Peynirler, buzdolabının en iyi soğutan kısmı olan iç kısımlarına depolanmalıdır. İhtiyaç olduğu kadar porsiyonlanarak kullanılmalı ve hava almayacak şekilde tekrar kapatılmalıdır.

Kaliteli peynir oda sıcaklığında 3-4 gün durduğunda dahi ekşime yapmaz yumuşama yapar. +2 +4 C de bekletildiğinde eski sertliğine kavuşur.

Yükseloğulları Ezine peyniri ürünlerini saklardan bunlara dikkat ederseniz peynirinizi daha uzun süre tüketmek için gereken şartları sağlamış olursunuz. Tamamen doğal peynir olan ürünlerimiz çiftliğimizde el değmeden üretilmekte ve tazeliğini kaybetmeden sofralarınıza ulaştırılmaktadır.