Peynirin Faydaları

Peynirin faydaları küçük, büyük herkes için geçerli olmakla birlikte, doğal Ezine peyniri için de geçerldir. Çiftliğimizde üretilen lezzetli ve taze Ezine peynirlerimiz sağlığınıza binbir fayda sağlamaktadır. 

Peynir neredeyse herkes tarafından sevilen ve çok yaygın olarak tüketilen süt ürünlerinin başında gelir. Peynirin binlerce çeşidi olduğunu söylemek abartı olmaz. Ülkelere hatta şehirlere göre çok farklı peynirler üretilmektedir. Peynirin yararları tam olarak hissedilmek isteniyorsa, tüketilen peynirlerin taze ve uygun koşullarda saklanması gerekir.

Peynir, genelde yağlı gıda olarak bilindiği için kilo almaktan korkan kişiler tarafından tüketilmesi pek tercih edilmez. Fakat çok farklı tatlarının yanında sağlık açısından da birçok faydası vardır. Peynirin sağlık açısından faydalı olmasının en temel nedeni, yüksek besin değeri taşımasıdır. Doğal peynirlerin içerdiği vitamin ve minerallerin değerleri çok yüksektir.

Peynir A, C,D, E ve K vitaminlerini içermektedir ve A vitamini açısından inanılmaz zenginidir. Bunun dışında organizmanın sağlığı için hayati önem taşıyan B12 ve B6 vitaminleri içermektedir. Bunun yanında tiamin, riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit ve kolin de içermektedir.

Peynirin içerdiği zengin ve değerli vitaminler dışında çok farklı ve sağlık açısından önemli olan mineraller ve bileşenler de içermektedir. Peynirin içerdiği minerallerden bazıları şunlardır; kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, manganez, selenyum, florür. Özellikle fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum açısından çok zengin olan peynir, tam bir kalsiyum deposudur.